26 października 2020
Breaking News

Co na zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to zmarszczki, które na twarzy pojawiają się najczęściej jako pierwsze. Powstają w wyniku częstego uśmiechania się, ruchu brwi czy mrużenia oczu, a więc przyczynia się do nich ekspresja twarzy, która powoduje kurczenie mięśni. Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się u osób bardzo młodych, po 20. roku życia. W jaki sposób można się ich pozbyć?

Co na zmarszczki mimiczne będzie najlepsze?

Pojawiające się na twarzy zmarszczki mimiczne świadczą o utracie elastyczności skóry. Czasem, gdy zmarszczki są jeszcze płytkie, może wystarczyć odpowiedni krem (np. Richevon) – powinien zawierać w swoim składzie przede wszystkim kolagen i białko, a także wykazywać właściwości nawilżające. Nie należy zapominać, że to głównie dzięki dobremu nawilżeniu skóry, na twarzy nie pojawia się więcej zmarszczek.
Ważna jest również dieta – dlatego chcąc uniknąć powstania lub pogłębienia zmarszczek mimicznych, należy przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Powinien być bogaty w warzywa i owoce, a więc źródło witamin i minerałów, najlepiej też zrezygnować z nadmiernego spożywania cukru, alkoholu i innych używek.

Kiedy krem i dieta to za mało…

Jeśli zmarszczki mimiczne są już głębokie, nawet bardzo kosztowny krem nie pomoże. W takim przypadku należałoby sięgnąć do innych metod. Mowa tu o wstrzykiwaniu botoksu lub kwasu hialuronowego w miejsca na twarzy, gdzie znajdują się zmarszczki.
Botoks to toksyna botulinowa (oczyszczona) – po jej wstrzyknięciu w skórę na pewien czas rozluźnia mięśnie twarzy, dzięki czemu powstałe już zmarszczki spłycają się, a kolejne nie pojawiają się. Taki efekt utrzymuje się zazwyczaj do 6-8 miesięcy (mięśnie w danej partii twarzy po prostu odpoczywają).
Z kolei kwas hialuronowy to związek, który występuje także w ludzkim organizmie – odpowiada za wiązanie wody w naskórku, dzięki czemu skóra utrzymuje właściwy poziom nawilżenia. Ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych kwasem hialuronowym sprawia, że zmarszczki wygładzają się pod wpływem przywrócenia poziomu nawilżenia skóry. Efekt utrzymuje się najczęściej przez 9-12 miesięcy.

Co na zmarszczki mimiczne – domowe sposoby

Chcąc uniknąć pogłębienia zmarszczek mimicznych, należałoby nauczyć się panować nad swoją ekspresją – czasem mrużymy oczy lub podnosimy czoło bez powodu, z przyzwyczajenia. Choć na początku kontrolowanie mimiki może być trudne, może przynieść dobre rezultaty, a mięśnie twarzy nie będą niepotrzebnie się kurczyć. Warto też każdego dnia delikatnie masować czoło, okolice oczu i ust (masaż powinien trwać kilka minut, wykonuje się go ruchami okrężnymi). Do powstawania zmarszczek mimicznych przyczynia się też częste korzystanie z solarium i długa ekspozycja ciała na słońce – warto więc zrezygnować z długich kąpieli słonecznych, choćby na rzecz kosmetyków samoopalających.

Bibliografia

1. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006

5 (100%) 5 ocen artykułu

4 komentarzy do “Co na zmarszczki mimiczne?

  1. czy ja wiem czy domowe maseczki zmarszczki mimiczne usuną? nie wiem nie wydaje mi sie
    moga chyba tylko oczyscic skore albo ją dobrze nawilżyc

    1. A kremy przeciwzmarszczkowe to nie są domowe sposoby? Bo tak sie sklada ze np. richevon który ma wskładzie te wszystkie ruszczyki itd to nie dość że troche mi wygladzil zmarszczki to jeszcze usunał takie czerwone plamy

  2. Z domowych sposobów na zmarszczki mimiczne polecam masaże takimi małymi masażerami można je kupić w sieci za parę zł a to strasznie pryzjemne i po kilku tyg efekty są!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − = 60