26 października 2020
Breaking News

Jak usunąć zmarszczki mimiczne i statyczne?

Zmarszczki nie jednej kobiecie spędzają sen z powiek. Są jednak nieodłącznym elementem starzenia się. Na szczęście istnieją sposoby na ich redukcję.

Jak powstają zmarszczki mimiczne i statyczne?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób pozbyć się zmarszczek, musimy najpierw poznać ich naturę. Zmarszczki mimiczne pojawiają się najwcześniej i związane są ze skurczami mięśni na twarzy. Umiejscowione są w okolicach oczu, ust, nosa i czoła – to dlatego, że najczęściej „korzystamy” z mięśni, które się tam znajdują. Młoda skóra łatwo radzi się z takimi odkształceniami, ale im więcej mamy lat, tym mniejsze są ilości substancji, które odpowiedzialne są za regenerację naskórka.

O zmarszczkach statycznych mówimy wtedy, kiedy te mimiczne stają się na tyle głębokie, że przestają znikać z twarzy, nawet jeśli ta jest spokojna. Poza tym zmarszczki statyczne pojawiają się, kiedy skóra traci elastyczność i jędrność, opada i tworzą się na niej bruzdy.

Jak usunąć zmarszczki mimiczne i statyczne?

W celu pozbycia się zmarszczek mimicznych kosmetolodzy polecają preparat, który „zamraża” mięśnie twarzy, co pozwala skórze na oddech i rozprostowanie zmarszczek. Toksyna botulinowa hamuje przepływy impulsów elektrycznych między mięśniami. Botulina jest składnikiem popularnego botoksu – można spotkać ją też w takich środkach jak Dysport i Azzalure. Toksynę stosuje się poprzez wstrzyknięcie jej w wybrane partie skóry – efekt naturalnego wygładzenia zmarszczek utrzymuje się do pół roku, później trzeba powtórzyć zabieg.

Redukcja zmarszczek statycznych polega na ich wypełnieniu. Najczęściej używa się do tego występującego naturalnie w naszym organizmie kwasu hialuronowego, który odpowiada za wiązanie wody w komórkach i, co za tym idzie, lepsze nawilżenie skóry. Cząsteczki kwasu są na tyle duże, że stosuje się go podskórnie (chociaż występuje on również w kremach przeciwzmarszczkowych) poprzez wstrzyknięcia. Efekt wygładzenia skóry utrzymuje się do roku, a zmarszczki nie wracają już do dawnej głębokości.

Domowe sposoby na redukcję zmarszczek

O skórę twarzy można i należy dbać również w domu. Przede wszystkim trzeba odpowiednio nawadniać i nawilżać skórę. W przypadku zmarszczek mimicznych zaleca się ograniczenie mimiki twarzy. Istotna jest również dieta.
W utrzymaniu skóry w dobrym stanie pomogą przede wszystkim:

  • masaże – lekkie masaże twarzy stymulują regenerację skóry, rozluźniają też mięśnie,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • dieta bogata w witaminę E i przeciwutleniacze,
  • unikanie solarium,
  • stosowanie kremów z filtrem,
  • zdrowy styl życia – unikanie używek i wysypianie się,
  • kremy na zmarszczki – zawierają czynniki aktywne, które pomogą w nawilżeniu skóry i odbudowie włókien kolagenowych.

Bibliografia

1. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997

Oceń artykuł.