24 listopada 2020
Breaking News

Korony zębowe przywrócą Twój piękny uśmiech! Dowiedz się o nich więcej

Korona na zęba

Korony zębowe są jedną z najpopularniejszych metod rekonstrukcji zgryzu. Korona na zęba to trwałe rozwiązanie, które ukryje braki zębowe i ponownie przywróci pewność siebie. Piękny uśmiech to wizytówka, która otwiera wiele dróg w życiu i pozwala poznać wyjątkowych ludzi.

Korona zębowa- co to jest?

Korona na zęba to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Korona jest sztucznym zębem, który zostaje nałożony na oszlifowany ząb pacjenta i odbudowuje funkcję estetyczną oraz anatomiczną łuku zębowego. Korony wykonywane są  z różnych materiałów, które cechują się odmienną od siebie trwałością i estetyką oraz ceną.

Korony zębowe- rodzaje

Ze względu na materiał oraz budowę korony, wyróżniamy kilka jej rodzajów.

korona porcelanowa

Korony porcelanowe posiadają tak zwaną podbudowę- jest to kilkumilimetrowa twarda  „czapeczka”, nakładana na kikut zęba pacjenta. Na tej podbudowie napalona zostaje porcelana. Wyróżniamy dwa  najpopularniejsze rodzaje koron porcelanowych:

 • Na podbudowie metalowej
  Korony porcelanowe na podbudowie metalowej cechują się dużą wytrzymałością z uwagi na zastosowany metal. Niestety korony z metalową podbudową po pewnym okresie użytkowania mogą dawać efekt „sinego dziąsła”, dlatego ich estetyka nie należy do najlepszych. Pomimo nie najlepszego efektu wizualnego, jest to dobre rozwiązanie jako uzupełnienie braków bocznych- szczególnie zębów trzonowych, ponieważ dziąsło w tym obszarze nie jest widoczne, tak jak na zębach przednich, a korona na zęba spełnia swoją funkcję i wytrzymuje duży nacisk sił żucia.
 • Na podbudowie cyrkonowej
  Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej mają zarówno wysoką estetykę (brak siniejącego dziąsła), jak i dużą wytrzymałość. Cyrkon jest w białym kolorze, zatem nie przebija konturem spod porcelany, która jest częściowo przezierna. Jest to dobry wybór, łączący wytrzymałość i dobry efekt wizualny.

korona pełnoceramiczna

Korony pełnoceramiczne są koronami jednolitymi, czyli takimi, które wytworzone są z jednego materiału- ceramiki/porcelany. Korona pełnoceramiczna wykonywana jest metodą tłoczoną, cały kształt zęba zbudowany jest z ceramiki. Taka korona pełnoceramiczna to najwyższa estetyka, jednak niestety z uwagi na brak wsparcia w postaci podbudowy może ulec ukruszeniu, złamaniu lub pęknięciu.

korona pełno-anatomiczna z cyrkonu

Korona pełno-anatomiczna wykonana z cyrkonu to analogicznie do korony pełnoceramicznej, uzupełnienie wykonane z jednego materiału- w tym wypadku cyrkonu. Nie jest on tłoczony, a frezowany za pomocą specjalnej frezarki. Cyrkon charakteryzuje się dużą wytrzymałością, więc sprawdzi się w odcinkach bocznych, ale dobrze będzie wyglądał także na zębach przednich- dlaczego? Ponieważ cyrkon obecnie wytwarzany jest jako biały blok,ale również jako częściowo transparenty, co pozwala na osiągniecie dobrej estetyki. Dodatkowo na rynku dostępne są także farbki do barwienia cyrkonu- korona pełnokonturowa z cyrkonu poddana malowaniu, może do złudzenia przypominać porcelanę oraz jej przezierność, dzięki złudzeniu optycznemu.

Korona zębowa

Korony na zęby – kiedy warto zastosować? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Wskazania do zastosowania koron na zęby:

 • zniszczona korona zęba
 • rozległa próchnica
 • złamany ząb w wyniku urazu

Przeciwwskazania dla koron zębowych:

 • zbyt krótka korona naturalnego zęba pacjenta (korona sztuczna nie utrzyma się i będzie się wyłamywać)
 • choroby dziąseł
 • rozchwiany korzeń zęba lub jego stan zapalny

dr n. med. Krystian KrupskiWażna jest dokładna analiza warunków anatomicznych podczas podejmowania decyzji o wyborze właściwego uzupełnienia protetycznego, ponieważ korona zęba, która z wierzchu może wydawać się zdrowa, pod dziąsłem często skrywa stany zapalne korzenia. Po zacementowaniu korony na takim zębie, szybko można byłoby spodziewać się negatywnych rezultatów – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

 Korony zębowe – jak wygląda zabieg i jak należy odpowiednio się do niego przygotować?

Założenie korony wymaga kilku wizyt u stomatologa, ponieważ robiona jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Należy dokładnie wyszczotkować zęby, aby lekarz bezproblemowo pobrał wycisk i dobrał kolor przyszłego sztucznego zęba.

 1.  Oszlifowanie korony zęba pacjenta.
 2. Umieszczenie specjalistycznej nitki, oddzielającej dziąsło od zęba.
 3. Pobranie wycisku masą silikonową.
 4. Pobranie kęska zgryzowego.
 5. Dobranie koloru oraz ustalenie wysokości zgryzu.
 6.  Założenie korony tymczasowej w celu ochrony tkanek oszlifowanego zęba.
 7. Na kolejnej wizycie- przymiarka korony, którą stomatolog otrzymał od technika dentystycznego.
 8. Zacementowanie korony na stałe.
5 (100%) 7 ocen artykułu

3 komentarzy do “Korony zębowe przywrócą Twój piękny uśmiech! Dowiedz się o nich więcej

 1. Korony zębowe to bardzo dobra opcja dla osób, które miały robione leczenie kanałowe czy tych co mają wrodzony brak szkliwa. Ja koroną zębową wzmocniłem sobie słabszy ząb, który mógł już w pewnym momencie po prostu pęknąć ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + = 22