26 października 2020
Breaking News

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ile kosztuje i na czym polega?

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nowoczesną, popularną wśród stomatologów metodą leczenia. Jest precyzyjne, bezbolesne, zajmuje mniej czasu i poprawia komfort życia pacjenta. Może odbyć się podczas tylko jednej wizyty, co zdecydowanie skraca czas tradycyjnego leczenia, rozłożonego na okres kilku tygodni.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?

Leczenie kanałoweLeczenie kanałowe pod mikroskopem jest następstwem próchnicy, złamania albo pęknięcia poszczególnych zębów. Polega na tym samym co leczenie bez użycia mikroskopu: na pozbyciu się resztek miazgi istniejącej wewnątrz komory i w kanałach zęba. Powiększenie obrazu pod mikroskopem pozwala jednak na dokładniejsze rozpoznanie korzeni zęba, solidną dezynfekcję i wypełnienie kanałów. Stomatolog obuduje też koronę zęba – szczelnie i estetycznie. Poza tym działanie pod mikroskopem jest wykonalne podczas jednej tylko wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym, w czasie około dwóch godzin.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena, a jakość

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, cena i przygotowanie do zabiegu wymagają dużego nakładu. Leczenie jest drogie i waha się między 500 zł a 2 000 zł – dzieje się tak ze względu na użycie precyzyjnego narzędzia. Wiele zależy od pracy przy zębie – od tego ile ma korzeni. Każdy gabinet posiada własne cenniki, które warto rozpatrzyć przed udaniem się na wizytę. Warto pamiętać, że leczenie kanałowe pod mikroskopem nie może odbywać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kanałowe pod mikroskopem w Polsce

Kanałowe pod mikroskopem jest w Polsce leczeniem na takim samym poziomie jakim cieszą się zagraniczne standardy. Zarówno sam mikroskop, jak i materiały służące wypełnieniu kanałów są bardzo dobrej jakości. Podczas zabiegu wykorzystuje się także endometr pozwalający na dokładne zmierzenie długości kanału. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to gwarancja jakości usługi i komfortu pacjenta. Współcześnie najważniejszą metodą wypełniania kanałów jest zastosowanie płynnej gutaperki, z czego korzysta wiele prywatnych gabinetów.

Dlaczego warto wybrać gabinet z dostępem do mikroskopu? Tradycyjne działania mogą skończyć się błędami i koniecznością poprawek. Ponowne leczenia kanałowe to koszty kilkuset złotych i strata czasu. Użycie mikroskopu praktycznie eliminuje ryzyko błędów i powikłań. To ważne przede wszystkim przy pacjentach z dużym stłoczeniem zębów lub budową anatomiczną znacząco odbiegającą od tzw. „podręcznikowych przykładów”. Użycie mikroskopu zapobiega też ostatecznej ekstrakcji zęba, która może być zlecona przez stomatologa nie mającego dostępu do powiększonego obrazu.

Leczenie zębów pod mikroskopem – lepiej zapobiegać

Leczenie zębów pod mikroskopem nie należy do bolesnych i inwazyjnych metod, ale warto zapobiegać pojawieniu się próchnicy. Dobre nawyki, które trzeba włączyć do codziennego życia to:

 • ograniczenie ilości spożywania słodyczy i innych źródeł cukrów prostych (np. dżemów),
 • ograniczenie słodkich napojów, zwłaszcza gazowanych,
 • regularne szczotkowanie zębów, najlepiej po każdym posiłku,
 • czyszczenie języka za pomocą specjalnej skrobaczki,
 • płukanie jamy ustnej płynami z chlorheksydyną.

Notoryczne leczenie kanałowe pod mikroskopem niekorzystnie wpływa na całość jamy ustnej – może utrudnić np. planowane w przyszłości noszenie aparatu ortodontycznego. Ortodonta może założyć aparat, ale ze względu na liczne wypełnienia zmniejszyć siłę działania i tym samym wydłużyć czas jego noszenia.

5 (100%) 5 ocen artykułu

10 komentarzy do “Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ile kosztuje i na czym polega?

 1. Nigdy nie miałam wykonywanego leczenia kanałowego pod mikroskopem, ale cena leczenie jest naprawdę duża. Raczej nie było by mnie stać na taki specjalistyczny zabieg..

  1. Ech.. Może mi ktoś pomóc? Pilnie poszukuję dobrego stomatologa najlepiej w obszarze Gdańska, który będzie w stanie przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem. Mój poprzedni stomatolog spartaczył robotę. Ząb mnie napierdziela jak cholera, a ten twierdzi, że nie da się nic z tym zrobić..

   1. Myślę, że mogę ci polecić usługi świadczone przez klinikę stomatologiczną K2Dental. Z tego co wiem to oferują ponowne leczenie kanałowe z pomocą mikroskopu:). Wstawiałem tam sobie implant zębowy i jakość usług jest naprawdę na wysokim poziomie, więc myślę, że nie powinno być problemów i z leczeniem kanałowym 🙂

 2. Takie leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo dokładniejsze. Stomatolog ma możliwość skorzystania z specjalnego narzędzia diagnostycznego tzw. endometru, który dokładnie informuje endodentę kiedy kanał jest udrożniony do końca, więc nie ma mowy o pomyłce i niepoprawnym leczeniu.

 3. Kurcze super sprawa z tym leczeniem kanałowym pod mikroskopem. Jak stomatolog przy użyciu takiego mikroskopu nie będzie potrafił wyleczyć zęba raz, a porządnie to tylko jedno może świadczyć o jego umiejętnościach.

 4. Fajnie, że technika w medycynie tak szybko się rozwija. Dobrze, że są ludzie, którym chce się uczyć i rozwijać takie skomplikowane technologię aby ułatwić innym życie. Leczenie kanałowe pod mikroskopem uratowało moje dwa zęby – dziękuję wam dobrzy ludzie 🙂

 5. Moim zdaniem w dzisiejszych czasach jak leczyć zęby kanałowo to tylko pod mikroskopem. Nie ma co się zastanawiać. Lepiej dopłacić troszkę więcej niż potem ciągać się po tych stomatologach bo skopali leczenie.

  1. święte słowa. Ja robiłam zwykłe kanałowe i teraz żałuję bo mnie ząb nadal boli, a stomatolog mówi, że on wszystko dobrze zrobił i mam na chwilę obecną czekać. Przepisał mi jakieś dropsy i tyle..

 6. Heh takie leczenie knałowe zębów pod mikroskopem jest pewnie dużo tańsze niż wyrwanie i wstawienie implantu. Teraz stomatolog nie ma wyjścia i nie może sobie od tak powiedzieć ” wyrywamy bo tu się nie da nic zrobić ” – jeśli ma dostęp do mikroskopu, a my kasę to nie ma wyjścia i musi wykonać dogłębną analizę naszego przypadku.

 7. To niestety racja, że leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu często kończy się niepowodzeniem i pacjent musi zgłaszać się na zabieg ponownie – czasami pacjenci mają pozawijane korzenie zęba i leczenie bez mikroskopu nie wchodzi w grę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =