26 października 2020
Breaking News

Od czego mogą powstać zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku?

Zmarszczki zaczną się w pewnym momencie pojawiać na każdej twarzy i na każdym ciele – to naturalny wynik procesu starzenia skóry. Jednakże predyspozycje do ich wcześniejszego ukazania dziedziczymy w genach – jeśli zatem nie dbamy o siebie należycie, a przy tym posiadamy takie predyspozycje, odziedziczone po przodkach, niestety zmarszczki pewnie szybko nas nawiedzą. Interesującą ich odmianą są zmarszczki mimiczne – które powstają na skutek bardzo ekspresywnego używania mimiki i mogą się pojawiać nawet w bardzo młodym wieku. Już nastolatki narzekają czasem na zmarszczki mimiczne! Od czego mogą powstać zmarszczki pod oczami? Jak można zapobiec ich pojawieniu się?

Zmarszczki pod oczami – informacje

Skóra pod oczami jest niezwykle wrażliwa. W dodatku każda kobieta lubi się malować, więc oczy i skóra wokół nich są traktowane przeróżnymi cieniami, kredkami, tuszami, a następnie ścierane – nie zawsze delikatnie i nie zawsze odpowiednimi, bezpiecznymi dla oczu kosmetykami. Początkowo nie zwracamy na to wszystko uwagi, ponieważ zmiany nie zachodzą od razu. Z czasem jednak staną się widoczne przebarwienia, a w końcu również pogłębiające się zmarszczki. Tym bardziej, że skóra pod oczami pozbawiona jest tkanki tłuszczowej – łatwo ją rozciągnąć i uszkodzić.
Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku mogą powstać pierwsze zmarszczki mimiczne pod oczami i czy są konsekwencją uśmiechania się. Otóż, wiele kobiet już po ukończeniu 25 roku życia zaczyna się zmagać z pierwszymi zmarszczkami w okolicach oczu – wpływa na to jednak bardzo wiele czynników, w tym wspomniane we wstępie geny. Z pewnością mięśnie twarzy – które, jak obliczyli naukowcy, kurczą się każdego dnia około 15 tysięcy razy – wpływają na powstawanie zmarszczek w tym miejscu (dlatego zmarszczki zwą się mimicznymi – zobacz, jak je niwelować), jednak nad uśmiechem raczej nie warto starać się zapanować, ponieważ dodaje urody i jest istotny dla zachowania zdrowia.

Zmarszczki pod oczami – przyczyny i zalecenia

Zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku to w dużej mierze kwestia genów, jednak niewłaściwy tryb życia również wydatnie się przyczynia do ich powstania. Wczesne pojawienie zmarszczek to zwykle skutek korzystania z używek (alkohol, kawa, papierosy itp.), zbyt dużej ilości stresu, a zbyt małej ilości sportu, niewłaściwego odżywiania, nadmiernego opalania (wówczas skóra się przesusza), jak też życia w zanieczyszczonym środowisku (głównie chodzi tu o zanieczyszczone powietrze).
Jak też wcześniej wspomniano, należy bardzo dbać o właściwą pielęgnację skóry. Makijaż trzeba zmywać specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami i niezbyt ciągnąć powieki oraz skórę wokół oczu, lecz ścierać go delikatnymi ruchami, bezpiecznymi dla skóry. Zwłaszcza powinniśmy używać płynów micelarnych, mleczek do twarzy oraz dwufazowych płynów. Pamiętajmy też, ażeby skóra wokół oczu była dobrze nawilżona – nie wszyscy wiedzą, że osoby z cerą tłustą, choć muszą się zmagać z tyloma problemami, później zauważają u siebie zmarszczki. To cera przesuszona jest bardziej skłonna do ich powstawania. Dlatego już od ukończenia 25 roku życia, a nawet wcześniej – jeśli zmarszczki pojawiły się wcześniej – należy stosować odpowiednie kremy przeciwzmarszczkowe (np. Richevon) i nawilżać skórę wokół oczu. Nawilżajmy ją przy tym zarówno od zewnątrz, jak i od środka – pijąc dużo wody i stosując właściwą suplementację. Przede wszystkim witaminy A i E są polecane do przyjmowania. Jedzmy też produkty bogate w antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki, odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Wówczas zmarszczki mimiczne wokół oczu znikną, albo pojawią się później i będą mniej wyraźne.

Bibliografia

1. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009
2. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004

5 (100%) 2 ocen artykułu

7 komentarzy do “Od czego mogą powstać zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku?

  1. Wg mnie takie zmarszczki nie są najgorsze.. zmarszczki mimiczne czasami wyglądają ładnie jesli nie są mocno głębokie.. ja mam 22 lata i mam delikatne już wokół oczu ale się tym wgl nie przejmuje ;D kupie sobie najwyzej jakiś krem na pierwsze zmarszczki i już

    1. Można, to delikatny kremik więc bezpieczny dla oczu;) można też masażer kupić zeby za bardzo nie wcierać go w skórę bo skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Ale kremy na zmarszczki takie z naturalnym składem są bezpieczne 🙂

  2. Myślę, że to raczej wina genów. Albo nieprawidłowego stylu życia (papierosy, alkohol), bo tak młoda osoba raczej nie powinna mieć zmarszczek mimicznych.

  3. Dlatego o twarz powinno sie dbac juz przed 25 rokiem zycia zeby zapobiec pozniejszym zmarszczkom i maksymalnie spowolnic starzenie sie skory. Ja taka mialenia smaruje sie od kiedy skonczylam 24 lata i do teraz nie mam swojej twarzy prawie nic do zarzucenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − = 77