26 października 2020
Breaking News

Zmarszczki mimiczne w młodym wieku – profilaktyka

Zmarszczki mimiczne należą do najwcześniej występujących oznak starzenia skóry. Ich powstania nie da się uniknąć, można jednak znacząco opóźnić ten proces i sprawić, że pierwsze załamania będą płytsze, a przez to – łatwiejsze do zredukowania. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej profilaktyce już we wczesnej młodości.

Dokładne określenie granicy wiekowej, po przekroczeniu której na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki, właściwie nie jest możliwe. Mimiczne deformacje skóry mogą wystąpić już po 30. roku życia, jednak nierzadko zdarza się, że pierwsze załamania są już widoczne na twarzy 25-latki. Pamiętając o kilku prostych regułach można sprawić, że zmarszczki mimiczne nie wystąpią w młodym wieku.

Zadbaj o kondycję swojej skóry

W hamowaniu naturalnych procesów starzenia się skóry kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Twój przyszły wygląd jest uzależniony od tego, ile wysiłku włożysz w utrzymanie cery w dobrej kondycji. Zapobieganie polega nie tylko na ochronie twarzy przed działaniem szkodliwych czynników, ale także na suplementacji odpowiednich substancji odżywczych oraz na stosowaniu właściwych dla młodej cery zabiegów pielęgnacyjnych.

Należy pamiętać, że słońce jest czynnikiem, który znacząco przyspiesza proces degradacji komórek skórnych. W okresach znacznego nasłonecznienia używaj kremów z filtrem. O odpowiedniej ochronie musisz też pamiętać w trakcie opalania. Krem należy nałożyć na kilkanaście minut przed planowanym wyjściem. Zabieg ten należy powtarzać przynajmniej kilka razy dziennie, w równych odstępach czasu. Zrezygnuj z solarium – sztuczna opalenizna może wyglądać bardzo efektownie i z całą pewnością zrobi wrażenie na rówieśnikach, jednak jej wpływ na cerę jest zgubny i nie ma w tym ani krzty przesady.

Dym tytoniowy wykazuje negatywny wpływ na cały organizm, a skóra nie stanowi tu wyjątku. Dla własnego zdrowia lepiej jest zrezygnować z palenia, a skorzysta na tym także cera – u palaczek zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej, są głębsze, a sama skóra przybiera szarawy odcień. Na przyspieszenie procesu starzenia się skóry wpływa także alkohol. Zmarszczki mimiczne w młodym wieku – to bardzo prawdopodobny scenariusz dla osób, które nadmiernie oddają się młodzieńczemu szaleństwu.

Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu

Organizm człowieka to przede wszystkim woda. Życiodajny płyn ma wpływ nie tylko na organy wewnętrzne, ale także na skórę. Kobiety, które pilnują odpowiedniego poziomu nawodnienia, znacznie dłużej cieszą się sprężystą i jędrną cerą. Optymalna dzienna dawka to około 1,5 litra wody (mineralnej lub źródlanej, koniecznie niegazowanej). Warto jednak pamiętać, że w okresie intensywnego wysiłku fizycznego, w upalne dni i podczas choroby dawka ta powinna zostać zwiększona.

Nawadnianie skóry nie powinno jednak odbywać się wyłącznie od środka. Bardzo dobrym nawykiem, który warto wyrobić sobie już we wczesnej młodości, jest codzienne stosowanie kremu nawilżającego (np. Richevon). Sama nazwa nie oddaje w pełni działania tego typu kosmetyków, bowiem ich zadaniem jest także wiązanie cząsteczek wody i zatrzymywanie ich w głębokich partiach skóry.

A skoro już o wodzie mowa – gorąca kąpiel może i działa relaksująco, jednak należy pamiętać, że na co dzień nie należy przesadzać z temperaturą, zwłaszcza myjąc twarz. Ma to niebagatelny wpływ na utrzymanie cery w dobrej kondycji. Zobacz przepisy na domowe maseczki.

Zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie

Aby cera długo pozostała jędrna i sprężysta, pamiętaj o odpowiedniej diecie. Zbilansowane posiłki powinny obfitować przede wszystkim w witaminy z grupy A, C, E oraz K. Stawiaj na lekkostrawne dania, a jak ognia unikaj tłustych i pikantnych przysmaków.

Bibliografia

1. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002

Oceń artykuł.

2 komentarzy do “Zmarszczki mimiczne w młodym wieku – profilaktyka

  1. Profilaktyka jest naprawdę ważna, i w przypadku chorób, i starzejącej się skóry.
    Nie można oczekiwać np. poprawy skóry przez kosmetyk, gdy się całe życie nie dbało o siebie. Często to widać po kobietkach 40+.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 64