24 listopada 2020
Breaking News

Zmarszczki statyczne a dynamiczne – jak sobie z nimi radzić?

Walkę z oznakami starzenia się powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Kiedy na twarzy zauważymy pierwsze zmarszczki dynamiczne, to wyraźny znak, żeby wspomóc skórę w regeneracji.

Czym są zmarszczki dynamiczne i statyczne?

Pierwszymi oznakami starzenia się, które pojawiają się na skórze twarzy, są zmarszczki mimiczne (dynamiczne). To załamania w okolicach oczu (tzw. „kurze łapki”), kącików ust i nosa. Widoczne są także między brwiami i na czole. Pojawiają się, ponieważ mięśnie tych części twarzy pracują najmocniej, na przykład kiedy śmiejemy się, mrużymy oczy czy marszczymy czoło. Początkowo zmarszczki te są widoczne tylko w chwili, kiedy poruszamy mięśniami twarzy. W momencie, kiedy twarz jest nieruchoma, bruzdy są niemal niewidoczne.

Zmarszczki statyczne pojawiają się na bazie mimicznych. Zaczynają być coraz bardziej wyraźne wraz ze spadkiem zdolności skóry do samoregeneracji. Kiedy w wewnętrznych warstwach naskórka osłabiają się łączenia kolagenu i elastyny, a organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego, skóra traci elastyczność i jędrność, staje się cieńsza i bardziej rozciągnięta. Zmarszczki statycznie, w przeciwieństwie do dynamicznych, są widoczne przez cały czas.

Zmarszczki statyczne a dynamiczne – domowe sposoby na ich redukcję

Nie da się całkowicie zatrzymać procesu starzenia się, ale na szczęście w kosmetologii istnieją zabiegi i kosmetyki, które mogą wyraźnie go opóźnić. W przypadku zmarszczek dynamicznych ważne jest szybkie działanie, dzięki któremu unikniemy ich pogłębiania się. Przede wszystkim warto, na ile to możliwe, ograniczyć ruchy mimiczne twarzy, szczególnie mięśni na czole.

W przypadku obu rodzajów zmarszczek ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia – zmarszczki pojawiają się, kiedy skóra traci zdolności do regeneracji. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec jest dieta zasobna w witaminę E i dużą ilość wody. Świetnie sprawdzą się również masaże twarzy, które rozluźnią napięte mięśnie i pozwolą skórze na odpoczynek. Warto zrezygnować z solarium i ograniczyć przebywanie na słońcu. Dobrze sprawdzają się również kremy zawierające filtry UV, przeciwutleniacze i kwas hialuronowy.

Usuwanie zmarszczek zabiegami

Jeśli domowe sposoby są niewystarczające i zmarszczki ściągają nam sen z powiek, nadszedł czas na wizytę w salonie medycyny estetycznej. Przyjmuje się zasadę, że zmarszczkom mimicznym się zapobiega, a te statyczne wypełnia. Dlatego w przypadku wygładzania pierwszych bruzd na twarzy stosuje się zastrzyki z toksyny botulinowej. Botulina jest składnikiem m.in. popularnego botoksu. Toksyna hamuje skurcze mięśni, co pozwala na rozprostowanie zmarszczek. W miejscach występowania zmarszczek statycznych stosuje się zastrzyki z kwasu hialuronowego.

Bibliografia

1. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016

5 (100%) 1 ocen artykułu